مقدمه ای بر سازگاری الکترومغناطیسی

۸ مهر , ۱۳۹۶ رویدادها

مقدمه ای بر سازگاری الکترومغناطیسی

تقریبا” از روزهای اولیه اختراع رادیووتلگراف پدیده های تداخل و نویز نیز شناخته شده بودند. هنگامی که جرقه الکتریکی با رعدو برق بوقوع می پیوست باعث ایجاد اختلالاتی در کار انتقال اطلاعات از طریق رادیو یا خطوط تلگراف می شد. در حقیقت پدیده های مذکور تنها نمونه هایی از عوامل بیشمار مولد تشعشع الکترومغناطیسی می باشند. اکثر عوامل مولد تشعشعات الکترومغناطیسی همانند رعد و برق، رله ها، کلیدها، موتورهای الکتریکی، لامپ های فلورسنت و انفجارات هسته ای دارای طیف بسامدی بسیار وسیع می باشند.

لذا حتی در سیستم هائی که ورودی آنها توسط فیلترهای باند باریک محافظت می شوند می توانند ایجاد تداخل و نویز بنمایند.

یک نمونه آن را می توان در ایجاد نویز در گیرنده تلویزیون هنگام به کار انداختن یک جارو برقی در کنار آن برشمرد.

برخی دیگر از عوامل مولد تشعشعات الکترومغناطیسی همانند خطوط انتقال قدرت (در بسامد ۵۰ هرتز) و فرستنده های رادیو (در بسامد حامل و اندکی پهنای باند حول آن ) دارای طیف باریک هستند.

از دیگر عوامل تشعشعات الکترومغناطیسی رادارها هستند که امروزه در کلیه شئون زندگی بشر نقش بسزائی ایفاء می نمایند. رادارهای مختلف با توجه به نوع کاربرد آنها دارای پهنای طیف مختلفی هستند. رادارهای پالسی در لحظات روشن و خاموش شدن دارای طیف بسیار وسیع می باشند و می توانند باعث ایجاد تداخل در بسیاری از سیستم های الکتریکی و الکترونیکی اطراف خود گردند.

یکی دیگر از عوامل مولد نویز رایانه ها می باشند. به دلیل استفاده ار پالس های باینری جهت انتقال اطلاعات در رایانه ها، طیف تشعشعات الکترومغناطیسی از خطوط انتقال اطلاعات رایانه ها بسیار زیاد می باشد. اگر چه توان تشعشعی در این حالت بسیار کم است اما در برخی از سیگنال های دریافتی توسط آنتن رادیوئی که در نزدیکی آن قرار می گیرد خیلی بیشتر است و می تواند در عملکرد رادیو یا هر سیستم مجاور آن و یا حتی دیگر سیستم های رایانه، ایجاد اخلال نماید.

در حالت کلی تداخل الکترومغناطیسی در دو نوع سیستم ظاهر می گردد.  نوع اول سیستم های گیرنده اختیاری هستند که برای دریافت سیگنال خاصی در پهنای طیف خاصی (همانند گیرنده های رادیو) تنظیم شده اند. در این نوع سیستم ها یک نوع ارتباط اختیاری میان سیستم مورد نظر و جهان خارج جهت دریافت سیگنال خاصی بوجود آمده است.عوامل خارجی مولد تداخل که دارای طیف تشعشعی وسیع هستند باعث عبور نویز از فیلترهای ورودی این گونه سیستم ها و ایجاد تداخل می گردند.

نوع دوم سیستم هائی هستند که اصولا جهت منظورگیرندگی طراحی نشده اند. به این سیستم ها گیرنده‌‌های غیر ارادی گفته می شود. نمونه این سیستم های رایانه ها می باشند. در این گونه سیستم ها اثر امواج منتشر شده توسط یک فرستنده FM قوی یا ایستگاه تلویزیون می تواند بصورت اطلاعات غلط در رایانه ظاهرگردد.

این کتاب به بررسی قابلیت انواع تشعشعات الکترومغناطیسی از سیستم های مختلف در ایجاد تداخل با سیستم های مجاور الکترونیکی و الکتریکی اختصاص دارد. در این کتاب همچنین برخی اصول طراحی سیستم‌ها جهت کاهش تأثیرگذاری بر و تأثیر پذیری از سیستم های مجاور مورد بررسی قرار می گیرند.  طبق تعریف سیستمی که بتواند به خوبی در حضور انواع سیستم‌‌های الکتریکی و الکترونیکی در محیط مجاورش به کار خود ادامه دهد و حداقل تأثیر گذاری و تأثیر پذیری ناخواسته را داشته باشد، یک سیستم “سازگار با محیط از لحاظ الکترومغناطیسی” یا از لحاظ الکترومغناطیسی سازگار با محیط نامیده می شود.

کتاب مقدمه ای بر سازگاری الکترومغناطیسی، اثری از Paul

,


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *